Szinte mindenki hallott már az Anonymous-csoportról, melynek szimpatizánsai (és tagjai) híres maszkjaikkal rendszeresen bukkannak fel a különböző híradásokban. Céljaik szerteágazóak és sokrétűek, de rendszerint a diktatúrák illetve elnyomó vagy önkényes szervezetek ellen lépnek fel különféle módszerekkel. Eszköztárukban többnyire hacker-támadások szerepelnek, de tüntetésekkel és egyéb tiltakozó akciókkal is rendszeresen próbálkoznak. A nemzetközi csoport 2003-ban alakult az amerikai 4chan.org nevű imageboard oldalon. Nem mindenki tudja azonban, hogy a csoport szimbóluma, az Anonymous-álarc hogyan lett a mozgalom jelképe.
A kép forrása: link
A válasz a történelmi múltba vezet. Sok évszázada, 1605 november 5-én ugyanis egy angol lázadó csoport a brit parlament felrobbantására készült, az önkényesen uralkodó I. Jakab rendszere ellen tiltakozva. (Jakab protestáns volt annak dacára, hogy anyja és felesége is a katolikus hitet gyakorolta. Rendszere elnyomó berendezkedésként híresült el és a későbbi forradalom felé vitte a szigetországot.) Mindenesetre az ellene felkelők kis köre elszánt katolikusokból állt egy bizonyos Guy Fawkes vezetésével. Mindannyian a katolicizmus angliai üldözése ellen akartak fellépni. Guy Fawkes, akinek jellegzetes arca, bajusz-szakáll viselete adta a későbbi maszk megjelenésének alapötletét - már gyerekként édesanyjával együtt (nevelőapja hatására) áttért a katolikus hitre, noha az Erzsébet-korban már inkább a protestáns egyházak követői voltak többségben szerte a Brit-szigeteken. Fiatalon katonának állt és harcolt is a katolikus spanyolok oldalán Németalföldön. Később egy ideig Spanyolországban tartózkodott (támogatást próbálva keresni egy angliai katolikus mozgalomhoz), majd hazatért Angliába. Itt fogott aztán össze két másik katolikus lázadóval - Thomas Wintourral és Robert Catesbyvel - hogy egy robbantásos akcióval tiltakozzanak a katolikus brit főpapok elüldözése ellen. Csoportjuk később még 5 taggal bővült.
Guy Fawkes (A kép forrása: borroughphotos.org)
Az úgynevezett "lőporos összeesküvés" (Gunpowder Plot) azonban kudarccal végződött, mert túl sokan tudtak a tervekről. Fawkest a helyszínen elfogták a robbantás előtt és kötél általi halálra ítélték felségárulás címén. Kivégzésére 1606 január 6-án került sor a Westminster palota udvarán. (Előtte két társát akasztották és négyelték fel, ám mikor Fawkesre került volna a sor, a férfi inkább levetette magát a kivégző állványzatról és kitörte a nyakát.) November 5., az emlékezetes merénylet-kísérlet napja a XVII. század óta különleges nap Angliában, melyet Fawkes-night néven emlegetnek. A kivégzett lázadó arcképe pedig maszk formájában évszázadok óta sajátos szimbólum, az elnyomás elleni lázadás szimbóluma.
Anonymous maszkos brüsszeli tüntetők 2012-ben (Forrás: wikimedia.org)
Fawkes öröksége - a maszk 350 éve tartó töretlen népszerűségén túl - 2005-ben kapott új lendületet, amikor a mozik szerte a világon bemutatták James McTeigue filmjét, "V mint vérbosszú" címen (Hugo Weaving és Natalie Portman főszereplésével). A film Fawkes történetét modern köntösben mutatja be, a maszk felbukkanásával, mely innentől lett politikai mozgalmak főszereplője. A mai Anonymous-csoport 2003-ban jött létre de csak a film bemutatása után, 2005-ben választotta a Fawkes-maszkot jelképéül.
Napjainkban, ahogyan egyre több az autoriter rezsim - például Törökországban (Erdogan-diktatúra), és Belorussziában (Lukasenko-rezsim) - az Anonymous-csoport jelentősége is növekszik. Ma már fellépnek iszlamista szervezetek (Iszlám Állam) és többek közt náci jellegű oldalak ellen is, így globális jelentőségük illetve szerepük inkább pozitív előjelet kap.